Hlavná obsah

Upozorňujúca správa

Súťaž v čítaní a písaní Braillovho písma

Tak ako každý rok, aj tento sa pri príležitosti svetového dňa Braillovho písma, konala v aule súťaž v čítaní a písaní Braillovho písma. Tento krát bola obohatená o niektoré nové disciplíny. Prihlásilo sa 10 súťažiacich prevažne z radov starších žiakov.

Súťaž pozostávala z týchto disciplín:

1. opis textu na presnosť (za každú chybu mínus bod),
  2. čítanie neznámeho textu na čas (pri nesprávnom slove sa odrátal bod),
  3. za určitý časový limit napísať čo najviac zapamätaných slov, ktoré im boli prečítané (za každé správne slovo získali jeden bod),
  4. napísať 10 podstatných mien na určiné začiatočné písmeno,
  5. diváci nadiktovali rôzne písmená a z týchto písmen museli vytvoriť slová, mali to byť podstatné mená.

V porovnaní s minulým rokom sa prvé dve miesta nezmenili. S počtom bodov 63 vyhral M. Kutliak, na druhom mieste s počtom bodov 46 M. Ferenčák a na treťom mieste s počtom bodov 45 sa umiestnil J. Oláh, všetci zo 7. A triedy.

Všetci súťažiaci boli odmenení srdiečkami, ktoré si môžu vymeniť za sladkosť v školskom bufete.

Mikulášske posedie

Aj tento rok k nám zavítal Mikuláš so svojim sprievodom – anjelmi a tiež čertmi. Žiaci Strednej pedagogickej školy v Levoči zahrali deťom divadielko o zime a Mikulášskych  dielňach, v ktorých pripravujú škriatkovia darčeky. Na záver sa deti poďakovali Mikulášovi a jeho kamarátom  pesničkami a básničkami o Mikulášovi. Na oplátku rozdal Mikuláš deťom balíčky plné sladkostí.

Stridžie dni

Dňa 11.12.2012 sa v priebehu popoludnia konali stridžie dni. Žiaci sa oboznámili s tradíciami, ktoré sa viažu k Lucii a Vianociam :

Ondrej – liatie olova alebo vosku.

Lucia – písanie lístkov, vymetanie kútov a odháňanie zlých duchov.

Rozkrajovanie jabĺk.

Pečenie oblátok.

Púšťanie lodičiek z orechovej škrupiny so  sviečkou.

Pri každej tejto aktivite sa deti dozvedeli,  prečo to ľudia robili, aké poučenie s danej činnosti vychádza.

Vianočný šachový turnaj v Prahe

V dňoch 30.11 – 01.12.2012 sa konal v Prahe šachový turnaj zrakovo postihnutej mládeže, ktorého sa zúčastnili aj naši žiaci. Naši hráči dosiahli na tomto turnaji prekvapivé výsledky. Aj keď počet účastníkov turnaja tohto roku nebol veľký, šachovo vyzretí hráči zviedli medzi sebou  veľmi  kvalitné šachové partie. Medzi nimi v kategórii žiaci Erik Poljanko obsadil výborné druhé miesto. Prehral len jeden zápas. Najmladším účastníkom  turnaja bol náš žiak Ján Martin Hricko. S počtom bodov 4 obsadil vynikajúce šieste miesto a silno prekvapil nielen nás ale aj účastníkov turnaja. Radoslav Vicen hral v kategórii juniori a obsadil posledné miesto. Hral dobre, lenže kvalita súperov, ktorí sa aktívne venujú šachového diania, bola nad jeho sily.